Den otevřených dveří

By | Aktuality

Ředitelství školy oznamuje, že dne 5. února od 9.00 do 16.00 hodin proběhne Den otevřených dveří informativních charakteru. Zájemci o studium na naší škole jsou vítáni.

Barmanský kurz

By | Kurzy

V týdnu od 18. do 22. února 2019 se ve škole uskuteční barmanský kurz pod vedením Jaroslava Labounka a Evy Hlaviznové. Zájemci o kurz se mohou informovat u O. Hrabalové (2. poschodí, kabinet č. 37; hrabalova@stursovka.cz).

[Foto] Job shadowing na Kypru

By | Uplynulé akce

V rámci programu Erasmus+ (projekt Barevná Evropa) vycestovala Bc. Miroslava Kolářová na týdenní stáž do kyperské Larnacy. Během pobytu se zaměřila především na aktivity spojené s job shadowing v hodinách teoretické a praktické výuky v partnerské škole. Ocenila vhodné motivační metody, které učitelé aplikují, přátelskou atmosféru ve třídách, kdy žáci aktivně komunikovali s učiteli. Součástí pracovního programu byl i workshop na pracovišti odborného výcviku, kdy si vyzkoušela náročnou přípravu kyperského pečiva.

Paní Kolářová se zajímala rovněž o pracovní podmínky žáků na pracovištích odborného výcviku, délku pracovní doby, srovnávala učební plány, resp. obsah tematických plánů zapojených škol.

Stáž byla hodnocena kladně ze strany obou organizací, oba partneři se domluvili na rozvíjení spolupráce i v následujících letech. Vedení přijímající organizace ocenilo zejména aktivní přístup stážistky k zadávaným úkolům, zájem o propojení teorie s praxí, o spolupráci školy se sociálními partnery.

Ztraceni ve Vídni

By | Nezařazené, Uplynulé akce

Pokud vás jako první napadne film Sám doma – Ztracen v New Yorku, tak jste bystří a čtěte dál :).

V sobotu 24. listopadu jsme se vypravili do Vídně. Naše škola pořádá tyto předvánoční zájezdy již několik let  s velkým úspěchem. Nakoupíme si, prohlídneme vídeňské památky, zapálíme svíčku v kostele, vyzunkneme nějaký ten punč, nasajeme vánoční atmosféru a odjedeme domů… .

Letos byl zájem nebývale velký a do rakouské metropole se vypravily 3 autobusy. Byť nám učitelky říkaly, že se máme podívat a zjistit si, ve kterém buse máme sedět, tak se na to někteří vykašlali a usoudili, že ráno je přece času dost a ono se to nějak vyřeší. No, nakonec vyřešilo, nicméně jsme vyjížděli s téměř půlhodinovým zpožděním. První zastávka – Mikulov – bez problémů, dokonce se všichni strefili na svá místa, druhá zastávka – Gerasdorf – taky bez problémů, třetí zastávka – Vídeň centrum – tady je nutné hodně rychle vyskákat z autobusů, protože ty tady nesmí stát, a pak je třeba v určený čas zase naskákat, protože rakouská policie je prostě neúprosná a pokuty napaří hodně vysoké.

Všichni jsme dostali mapky, plánky centra se zakreslenou sochou Marie Terezie, u které jsme měli sraz. Všude byla taky telefonní čísla našich “vedoucích” autobusů, všichni jsme si měli zapamatovat, že sraz máme v 16.15…. Kdo chtěl, mohl chodit s doprovodem učitelek, kdo nechtěl, udělal si vlastní program. Učitelky počítaly a počítaly, ale stejně se nedopočítaly, tak nakonec usoudily, že přece všichni vědí, v kolik a kde mají být a nikdo se přece za ta léta neztratil, tak je vše OK a odjedeme domů dle plánu.

Ale kdepak, první bus odjel, druhý taky a třetí čekal a čekal na tři holky, kterým se ve Vídni tak moc zalíbilo, že tam chtěly i přespat:), no pak je to spaní dost rychle přešlo, když zjistily, že je něco blbě. Učitelka je sice navigovala po telefonu, když vypátrala, kde jsou, ale když si spletete vpravo a vlevo, tak je vám navigace k ničemu. Řidič nebyl moc happy, pořád popojížděl a vyhlížel policisty, učitelka začínala být trochu vytočená, ztracené holky se začínaly bát, nakonec usoudily, že 20 eur, která jim zbyla, na přespání stačit nebude. Utíkaly celou cestu, až nemohly dýchat, ale nakonec to všechno zvládly a s velkou úlevou našly vytoužený autobus. V Mikulově na zpáteční cestě raději ani nevystoupily, takže si toaletu nechaly až na doma.

A co jsme si vlastně odváželi? Ponožky, pyžama, svetry, džíny, kabelky, šaty, bundy, spodní prádlo Calvin Klein (to je prostě boží), bundy, Mozartovy koule a plno dárků pro naše blízké. A na jaře se vypravíme do Vídně znovu a nedáme si punč, ale vídeňskou kávu a sacher dort. A taky si obnovíme šatník a nakoupíme jarní a letní kolekci, a kdyby se chtěl někdo zase ztratit, tak má půl roku na to, aby se naučil strany – pravou a levou a našetřil si hodně peněz na případný nocleh :).

[Foto] Štursovka cvičí i na Kypru

By | Uplynulé akce

Naší škole, které se běžně říká Štursovka, byl schválen projekt v programu Erasmus+, a proto jsme mohli vyjet na zahraniční stáž na Kypr. Ve skupině bylo celkem třináct studentů, převažovali žáci gastronomických oborů, poprvé vyjely i dvě cukrářky. Jeden student oboru Vlasová kosmetika se tak trochu “hecnul” a rozhodl se pro dlouhodobou stáž, takže toho jsme tam nechali:).

Jakáže jsme to byli vlastně skupina? Tak trochu nesourodá – maturanti, děcka z tříletých oborů různých ročníků, kluci, holky, mladí, starší … . Co nás spojovalo? No přece společný cíl – vyzkoušet si praxi v zahraničí, zlepšit se v angličtině, dokázat si, že to zvládneme, naučit se něco nového. Kromě toho nás stmelilo taky pravidelné cvičení, které jsme provozovali společně s učitelkami pod vedením Kuby. Kuba prostě hned třetí den zavelel, že je třeba protáhnout si naše líná těla, jinak se vrátíme o 3 kila těžší. A tím to celé začalo, Jakub byl neúnavný, pustil hudbu a už to jelo. Velmi rychle se spřátelil s kyperskými studenty, kteří tyto aktivity provozovali, a celou naši skupinu donutil poskakovat nejen na podiu na Finikoudes. Cvičili jsme, až se z nás valil pot, ale byla to sranda a zapojili se všichni. Některým to nestačilo a poctivě hráli i volejbal a fotbal, klobouk dolů, v takovém vedru to bylo k nevydržení.

Další aktivity, které nás hodně bavily byly výlety – na Hala Sultan Teke, do Nicosie, kde jsme nakupovali jak zběsilí, do Ayia Napy, kde jsme zažili úžasnou plavbu lodí kolem pobřeží Kypru.

Stáž ale nebyla pouze o výletech a cvičení, chodili jsme hlavně do práce. Praxi jsme měli zařízenou v různých provozovnách, holky cukrářky makaly v pekárně, kadeřník v kadeřnickém salonu v Larnace. A co jsme se učili? Připravovat zeleninové saláty, musaku, keftedes, čistili jsme zeleninu a mořské plody, číšníci a servírky dělali kávové nápoje, dezerty, obsluhovali hosty, cukrářky se zaměřily na tahinopitu a anarocrema. Kadeřník Tomáš ještě teď barví vlasy, dělá melíry, učí se splétat vlasy metodou step by step, češe, fouká, kulmuje, žehlí, stříhá a vytváří kreace na hlavách kyperských zákaznic. Milý Tome, myslíme na tebe, podporujeme tě na dálku a už se těšíme, až se v lednu vrátíš.

Co nám stáž dala? Zjistili jsme, že angličtina je strašně důležitá, bez ní jste pomalu ztraceni, proto dávejte v hodinách pozor a fakt se učte. Získali jsme spoustu nových odborných znalostí a praktických dovedností, přivezli jsme si koření a recepty na tradiční kyperské pokrmy a pečivo. Máme nezapomenutelné zážitky, dokázali jsme držte při sobě, pomáhali si vzájemně, třeba i s mytím nádobí v apartmánech.

Počasí nám přálo, moře teplé, slunko svítilo pořád, asi proto vypadají všichni na Kypru dost happy a neustále se usmívají. Pouze jedno odpoledne se zatáhlo, pršelo a pršelo, až se objevily kroupy – a těch teda bylo… . Za hodinu bylo po dešti, obloha se rozjasnila a my mohli zase pokračovat v nákupech v Nicossii.

Fotili jsme, natáčeli jako o život, nicméně velký dík patří zejména Martinovi a Libčovi, kteří jsou zapojeni v projektu Euro učeň, a všechno průběžně dokumentovali, dělali záběry jako profíci.

Nesmím zapomenout ani na Nikču a Šárku, skvělé tanečnice, které mimo jiné společně s Kačou byly na praxi nesmírně šikovné.

Malý Jarouš zase lítal po kuchyni jako fretka, ostatním radil, co a jak mají dělat, no prostě druhý šéfkuchař. Velký Jarouš se staral, aby si jeho nově zakoupená bílá mikina zachovala původní barvu co nejdéle, kromě toho taky doučoval Terez angličtinu, Mirka se snažila stočit tahinopitu tak, aby to vypadalo, že je to přece brnkačka. Terez jedla hlavně zeleninové saláty a užívala si oslavy narozenin, Šárka kromě tancování nakupovala a nakupovala, až měla problémy zavřít kufr. Nikča si odvezla asi pět svetrů a komunikovala s hosty dokonce i v němčině, já jsem ve volném čase hrála karty s Kubíčkem, no a Kača visela skoro pořád na mobilu. Společně s Tomem viděla asi deset hororů. Martin s Liborem se starali o zdokumentování všeho možného i nemožného, Pavel měl za úkol obstarávat společně s velkým Jardou hudbu, hlavně když Kubíček zavel “Jde se cvičit, kůže líné!”. Musím ještě zmínit Tomův smysl pro pořádek, uklízel pořád, jednou dokonce převzal odpovědnost i za uklízečku a vytřel si sám, protože razil heslo, že pořádek musí být :).

Pochválit musím všechny účastníky, byli jsme skvělá parta, učitelky byly taky v pohodě a dost nám pomáhaly, hlavně s angličtinou, která byla pro některé trochu problém.

Celý pobyt byl moc fajn, uteklo to jako voda a my už zase sedíme ve třídách a snažíme se dohnat, co jsme ve škole zameškali.

Stáž můžu jenom doporučit, bylo to opravdu skvělé. Pobavili jsme se, vyzkoušeli si úplně jinou praxi, než na jakou jsme zvyklí, naučili jsme se něco málo z řečtiny, promrskali angličtinu. I když jsme se už těšili domů na rodiče, kamarády, další blízké, řízky a bramborový salát, tak slunce, moře, pohodová atmosféra, kebab a gyros nám prostě chybí.

Natálie Kolková, G2

 

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.

Třídní schůzky

By | Nezařazené

Ředitelství školy oznamuje, že třídní schůzky za 1. čtvrtletí školního roku 2018/19 se konají dne 13. listopadu 2018 v 16.30 hodin. Zasedání KRPŠ se koná ve 3. patře v učebně č. 3 v 16.00 hodin.

Štursovka slaví šedesátiny

By | Aktuality

Čas je neúprosný a měří všem stejně. Nám to uběhlo jako voda a slavíme šedesátileté výročí školy. Během let došlo ve škole k mnoha změnám.

Budova školy původně sloužila jako domov mládeže, posléze – v roce 1958 vznikla Učňovská škola. Měnily se také názvy školy, její provozovatelé a zřizovatelé – např. Severomoravské pekárny a cukrárny byly vystřídány Ministerstvem vnitra ČR, Ministerstvem hospodářství. První maturitní zkoušky zde proběhly v roce 1978 a v roce 1984 bylo zavedeno studium při zaměstnání. V devadesátých letech se škola sloučila s Odborným učilištěm a Praktickou školou Tršice.

V roce 1991 získala škola právní subjektivitu a od roku 2001 je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje, zřizovatelem školy je krajský úřad Olomouckého kraje.

Od 1. 9.2009 je novým názvem školy SOŠ obchodu a služeb, Olomouc, Štursova 14.

V současné době je ředitelem školy PhDr. Ladislav Pochyla. Učitelé připravují žáky na praktická povolání ve tříletých učebních oborech – Kuchař-číšník, Pekař, Prodavač, Kadeřník, Aranžér, Operátor skladování, Výrobce potravin, Cukrář. Kromě učebních oborů máme i obory studijní – čtyřletý maturitní obor Gastronomie a nástavbové studium oboru Podnikání ve dvou formách – dvouleté denní a tříleté večerní a oboru Vlasová kosmetika.

Pro žáky organizujeme a připravujeme řadu odborných akcí, kurzů a přednášek, kromě těchto aktivit se žáci mají žáci možnost i kulturního a sportovního vyžití, škola nabízí florbalový a fotbalový kroužek, bowlingové turnaje, lyžařský výcvik, pedagogové zajišťují žákům různá divadelní a filmová představení, návštěvy muzeí, galerií a výstav. Žáci se zapojují do řady soutěží, ve kterých získávají vysoká ocenění (KALIBR CUP, KU Young Chef, Podbeskydský ještěr …)

Každoročně se zájemci mohou účastnit tematicky zaměřených tuzemských a zahraničních zájezdů – Praha, Terezín, Lidice, Osvětim, Vídeň.

Zřizovatel kladně hodnotí i naši spolupráci s hospodářskou komorou – zejména při závěrečných zkouškách, kdy jsou oceňování nejlepší žáci. Každoročně také získáváme Ocenění HK – Čestné uznání za výbornou úroveň praktické přípravy žáků.

Škola také získala ocenění Střední roku 2015 (2. místo) a je držitelem osmi Certifikátů v programu Leonardo da Vinci za kvalitní realizaci projektů.

Škola je velmi úspěšným předkladatelem projektů v programu Erasmus+, žáci mají možnost vycestovat na zahraniční stáže, získat nové odborné znalosti a praktické dovednosti. Škola je od roku 2017 rovněž držitelem certifikátu VET CHARTER.

Škola byla a je zapojená do dalších projektů, namátkou můžeme jmenovat např. Peníze školám (jazykové pobyty učitelů, příprava interaktivních materiálů pro výuku), Digitálně a interaktivně, Praxe pro život, Výuka nového tisíciletí, jsme také partnery jiných subjektů v projektech Zvyšování kvality vzdělávání v Olomouckém kraji, Podpora nabídky dalšího vzdělávání, Ekonomické procesy v podniku, partnery jsou různé typy středních škol v našem regionu (gymnázia, odborné školy a učiliště), úzce spolupracujeme např. s Církevním gymnáziem Německého řádu – výzvy 56, 57 – projekty Štursovka mluvící, Knihy a jazyky (jazykové kurzy učitelů, jod shadowing, čtenářské dílny), jsme aktivní také v projektech Avanti, Budování kapacit.

Snažíme se budovat školu otevřenou pro všechny zájemce o vzdělávání.

Přijďte se sami přesvědčit, zavzpomínat na staré časy, připomenout si dobu, kdy jste usedli v lavicích nebo za katedrou „Štursovky“

Vedení školy srdečně zve všechny na Den otevřených dveří 6. prosince 2018, kdy proběhne oslava výročí školy.

EUROSKILLS v Budapešti

By | Uplynulé akce

Každé dva roky se koná mezinárodní soutěž odborných dovedností EUROSKILLS.  Letošní ročník se pořádal v Maďarsku a této akce se zúčastnilo 6 pedagogů z celé ČR společně s pracovníky Národního ústavu pro vzdělávání. Mezi zástupci středních škol nechyběla učitelka naší školy Mgr. Miroslava Konečná, která strávila nezapomenutelné tři dny přímo v centru dění. Kromě ochutnávky maďarské kuchyně zaměřila svou pozornost  především na soutěž kadeřníků. Ocenila kreativitu žáků, kteří dokázali  perfektně sladit barvy účesů, rozvrhnout si práci, aby vše stihli včas.

Celou akci lze vnímat jako jedinečnou příležitost pro studenty, kteří mají šanci vyzkoušet si práci pod tlakem před obrovským publikem. O tom, že je soutěž opravdu prestižní záležitost, svědčí mimo jiné i počet soutěžích, který byl letos rekordní – zhruba 400 účastníků ze 27 zemí předvedlo svůj talent a odborné dovednosti. Nezbytnou podmínkou soutěže je také komunikace v angličtině, která je oficiálním jazykem.

Další EUROSKILLS se uskuteční v roce 2020 v rakouském Grazu.

 

 

 

Olomoučtí studenti soutěží o titul Svačina roku

By | Nezařazené

Střední odborná škola obchodu a služeb Olomouc se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svačina roku s Rio Mare. O titul letos bojuje rekordní počet škol i studentů. Na nejlepší čekají ceny v hodnotě 20 000 Kč a tuňákové produkty značky Rio Mare v hodnotě 25 000 Kč. I letos bude do hlasování zapojena veřejnost.  Odbornou porotu tvoří Mistr kuchař Vladimír Picka a šéfkuchaři Jiří Král a Vladislav Stuparič. Velké finále proběhne v pražském gastronomickém studiu Chefparade+ za moderace Markéty Hrubešové.

Do letošního již 6. ročníku soutěže Svačina roku s Rio Mare se zapojilo 141 studentů z celkem 43 odborných středních škol se zaměřením na gastronomii a stravovací služby. Úkolem mladých kuchařek a kuchařů je vymyslet a připravit moderní školní svačinu s využitím tuňákových výrobků Rio Mare nebo krémů Rio Mare Paté. Všechny tyto suroviny dostanou školy od pořadatelů zdarma.

Nově mohou studenti použít letošní tuňákové novinky Rio Mare Leggero a Rio Mare Natura vyráběné inovativní patentovanou technologií, jejímž výsledkem je obsah prvotřídního tuňáka bez zbytečného odkapávání olivového oleje nebo slaného nálevu,“ říká Jan Jedlička, marketingový manažer Bolton Czechia a předseda poroty pořadatele.

Odborným garantem a zároveň předsedou soutěže je Mistr kuchař Vladimír Picka. Dalšími členy odborné poroty jsou šéfkuchař restaurace Aureole, Jiří Král a šéfkuchař a majitel kulinářského studia Ateliér Culinary, Vladislav Stuparič. Druhou porotu tvoří zástupci pořadatele, které doplní Eva Ehrenbergerová, autorka food blogu Moje barevná kuchyně. Živým finále bude soutěžící provádět herečka, moderátorka a kuchařka Markéta Hrubešová.

Budoucí kuchařky a kuchaři soutěží o dárkové poukazy v hodnotě 20 000 Kč. Odborná porota vybere tři nejlepší svačiny.  Autor na prvním místě získá poukaz v hodnotě 7 000 Kč, autoři druhé a třetí nejlepší svačiny vyhrají poukazy v hodnotě 5 000 Kč a 3 000 Kč.  Pořadatelská porota udělí „Zvláštní cenu Rio Mare“ v hodnotě 5 000 Kč. I letos bude do hlasování zapojena veřejnost, která udělí „Cenu veřejnosti“. Hlasování proběhne na FB stránkách Rio Mare. Navíc všechny školy, ze kterých budou ocenění kuchařky a kuchaři, dostanou tuňákové produkty Rio Mare ve stejných hodnotách.

Soutěž je již tradičně dvoukolová. Autoři zdravé tuňákové svačiny musí poslat fotografie a popis receptu do 9. listopadu. Následně z došlých receptů odborná porota vybere 15 nejlepších, kteří postoupí do pražského finále, které se koná 4. prosince v gastronomickém studiu Chefparade+ v Holešovicích. Pořadatelem soutěže je společnost Bolton Czechia, která je výhradním českým distributorem tuňákových výrobků Rio Mare.