[Foto] Štursovka cvičí i na Kypru

By 19.11.2018Uplynulé akce

Naší škole, které se běžně říká Štursovka, byl schválen projekt v programu Erasmus+, a proto jsme mohli vyjet na zahraniční stáž na Kypr. Ve skupině bylo celkem třináct studentů, převažovali žáci gastronomických oborů, poprvé vyjely i dvě cukrářky. Jeden student oboru Vlasová kosmetika se tak trochu “hecnul” a rozhodl se pro dlouhodobou stáž, takže toho jsme tam nechali:).

Jakáže jsme to byli vlastně skupina? Tak trochu nesourodá – maturanti, děcka z tříletých oborů různých ročníků, kluci, holky, mladí, starší … . Co nás spojovalo? No přece společný cíl – vyzkoušet si praxi v zahraničí, zlepšit se v angličtině, dokázat si, že to zvládneme, naučit se něco nového. Kromě toho nás stmelilo taky pravidelné cvičení, které jsme provozovali společně s učitelkami pod vedením Kuby. Kuba prostě hned třetí den zavelel, že je třeba protáhnout si naše líná těla, jinak se vrátíme o 3 kila těžší. A tím to celé začalo, Jakub byl neúnavný, pustil hudbu a už to jelo. Velmi rychle se spřátelil s kyperskými studenty, kteří tyto aktivity provozovali, a celou naši skupinu donutil poskakovat nejen na podiu na Finikoudes. Cvičili jsme, až se z nás valil pot, ale byla to sranda a zapojili se všichni. Některým to nestačilo a poctivě hráli i volejbal a fotbal, klobouk dolů, v takovém vedru to bylo k nevydržení.

Další aktivity, které nás hodně bavily byly výlety – na Hala Sultan Teke, do Nicosie, kde jsme nakupovali jak zběsilí, do Ayia Napy, kde jsme zažili úžasnou plavbu lodí kolem pobřeží Kypru.

Stáž ale nebyla pouze o výletech a cvičení, chodili jsme hlavně do práce. Praxi jsme měli zařízenou v různých provozovnách, holky cukrářky makaly v pekárně, kadeřník v kadeřnickém salonu v Larnace. A co jsme se učili? Připravovat zeleninové saláty, musaku, keftedes, čistili jsme zeleninu a mořské plody, číšníci a servírky dělali kávové nápoje, dezerty, obsluhovali hosty, cukrářky se zaměřily na tahinopitu a anarocrema. Kadeřník Tomáš ještě teď barví vlasy, dělá melíry, učí se splétat vlasy metodou step by step, češe, fouká, kulmuje, žehlí, stříhá a vytváří kreace na hlavách kyperských zákaznic. Milý Tome, myslíme na tebe, podporujeme tě na dálku a už se těšíme, až se v lednu vrátíš.

Co nám stáž dala? Zjistili jsme, že angličtina je strašně důležitá, bez ní jste pomalu ztraceni, proto dávejte v hodinách pozor a fakt se učte. Získali jsme spoustu nových odborných znalostí a praktických dovedností, přivezli jsme si koření a recepty na tradiční kyperské pokrmy a pečivo. Máme nezapomenutelné zážitky, dokázali jsme držte při sobě, pomáhali si vzájemně, třeba i s mytím nádobí v apartmánech.

Počasí nám přálo, moře teplé, slunko svítilo pořád, asi proto vypadají všichni na Kypru dost happy a neustále se usmívají. Pouze jedno odpoledne se zatáhlo, pršelo a pršelo, až se objevily kroupy – a těch teda bylo… . Za hodinu bylo po dešti, obloha se rozjasnila a my mohli zase pokračovat v nákupech v Nicossii.

Fotili jsme, natáčeli jako o život, nicméně velký dík patří zejména Martinovi a Libčovi, kteří jsou zapojeni v projektu Euro učeň, a všechno průběžně dokumentovali, dělali záběry jako profíci.

Nesmím zapomenout ani na Nikču a Šárku, skvělé tanečnice, které mimo jiné společně s Kačou byly na praxi nesmírně šikovné.

Malý Jarouš zase lítal po kuchyni jako fretka, ostatním radil, co a jak mají dělat, no prostě druhý šéfkuchař. Velký Jarouš se staral, aby si jeho nově zakoupená bílá mikina zachovala původní barvu co nejdéle, kromě toho taky doučoval Terez angličtinu, Mirka se snažila stočit tahinopitu tak, aby to vypadalo, že je to přece brnkačka. Terez jedla hlavně zeleninové saláty a užívala si oslavy narozenin, Šárka kromě tancování nakupovala a nakupovala, až měla problémy zavřít kufr. Nikča si odvezla asi pět svetrů a komunikovala s hosty dokonce i v němčině, já jsem ve volném čase hrála karty s Kubíčkem, no a Kača visela skoro pořád na mobilu. Společně s Tomem viděla asi deset hororů. Martin s Liborem se starali o zdokumentování všeho možného i nemožného, Pavel měl za úkol obstarávat společně s velkým Jardou hudbu, hlavně když Kubíček zavel “Jde se cvičit, kůže líné!”. Musím ještě zmínit Tomův smysl pro pořádek, uklízel pořád, jednou dokonce převzal odpovědnost i za uklízečku a vytřel si sám, protože razil heslo, že pořádek musí být :).

Pochválit musím všechny účastníky, byli jsme skvělá parta, učitelky byly taky v pohodě a dost nám pomáhaly, hlavně s angličtinou, která byla pro některé trochu problém.

Celý pobyt byl moc fajn, uteklo to jako voda a my už zase sedíme ve třídách a snažíme se dohnat, co jsme ve škole zameškali.

Stáž můžu jenom doporučit, bylo to opravdu skvělé. Pobavili jsme se, vyzkoušeli si úplně jinou praxi, než na jakou jsme zvyklí, naučili jsme se něco málo z řečtiny, promrskali angličtinu. I když jsme se už těšili domů na rodiče, kamarády, další blízké, řízky a bramborový salát, tak slunce, moře, pohodová atmosféra, kebab a gyros nám prostě chybí.

Natálie Kolková, G2

 

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah publikací (sdělení) odpovídá výlučně autor. Publikace (sdělení) nereprezentují názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jejich obsahem.